Aktualności

Wyniki VIII Żeglarskich Mistrzostw Polski aptekarzy 2019 r./

2019-09-17

 

 

Sprawozdanie Komandora Regat. Imionek k/Pisza 2019.

 

     W dniach 30-08-2019 a 01.09.2019 w ośrodku Wrota Mazur w Imionku koło Pisza odbyły się VIII Żeglarskie Mistrzostwa Polski aptekarzy. Do współzawodnictwa stanęło 13 załóg . Załogi reprezentowały izby aptekarskie , lub firmy farmaceutyczne. Załogi reprezentowały 8 izb aptekarskich oraz hurtownie NEUCA S.A. Najwięcej załóg wystawiła Okręgowa Izba Aptekarska w Olsztynie 4 załogi , dwie załogi wystawiły Okręgowa Izba Aptekarska w Warszawie po jednej Okręgowa Izba Aptekarska w Krakowie, OIA w Kaliszu , OIA w Łodzi , OIA Katowice , OIA w Białymstoku oraz Pomorsko-Kujawska OIA . W regatach uczestniczyło ok 70 osób wraz z kibicami. Regaty odbyły sie na jeziorze Roś na jachtach typu Delphia 21 .

     Sponsorem głównym tegorocznej edycji regat farmaceutów była Hurtownia NEUCA S.A. Podziękowania również dla Firmy Apotex za ufundowanie upominków załogom biorącym udział . A organizatorem technicznym firma Everest 6 która zorganizowała nam tegoroczne regaty . Sędzią tegorocznych regat był Pan Grzegorz Kubicki .

     Regaty rozpoczęły się w piątek rano. Regaty uroczyście otworzył Komandor Regat Prezes Okręgowej Izby Aptekarskiej w Olsztynie organizator regat Roman Grzechnik . Przed otwarciem regat została uroczyście zaprezentowana flaga regat 2019 oraz flaga Klubu Żeglarskiego Aptekarz przez poczty sztandarowe.

     Wyścigi rozpoczęły się odprawą sterników. Ustalono że w pierwszy dzień rozgrywamy biegi krótkie. I rozegrano tych wyścigów sześć przy optymalnym wietrze 2/3 skali Beauforta . Pierwszy dzień zakończyła kolacja grilowa oraz zabawa przy muzyce. Przed kolacją odbyło się V Sprawozdawczo-Wyborcze Walne Zebranie członków Klubu Żeglarskiego APTEKARZ. W czasie zebrania zakończono 5 letnią kadencję oraz wybrano nowe władze Klubu na następne lata.

     Drugi dzień regat również rozpoczęły się odprawą sterników. Ustalono że w tym dniu rozgrywamy bieg długi który wymaga większych umiejętności nawigacyjnych. Takie postanowienie wynikało ze złych warunków pogodowych a właściwie ze słabego wiatru. Ale udało się rozegrać jeden wyścig długi niezbędny do klasyfikacji.

     Sprawa zwycięzcy regat nie była jasna do samego końca. Emocji nie zabrakło. O zwycięstwie zadecydował ostatni wyścig. Faworyt w tym roku wykształtował się w pierwszych biegach i utrzymywał się do końca biegów krótkich Była to załoga z Olsztyna pod sterami Artura Czapskiego . Ale po piętach deptała im załoga z Pomorsko Kujawskiej OIA ze sternikiem Bernardem Witkowskim. I to ona pojawiła się jako zwycięzca prawie wszystkich rozegranych biegów krótkich .Natomiast sprawa trzeciego miejsca rozgrywała się między kilkoma załogami z Olsztyna , Warszawy , Kalisza, Białegostoku , Katowic.

     Duży wpływ na końcową klasyfikację miał wynik biegu długiego który odbywał się w ekstremalnych warunkach , zabrakło wiatru i też trzeba było wykazać się dużymi umiejętnościami żeglarskimi.

     Ostatecznie Regaty wygrała załoga OIA Olsztyn ze sternikiem Arturem Czapskim . Drugie miejsce zajęła załoga Pomorsko-Kujawskiej OIA ze sternikiem Bernardem Witkowskim a trzecie załoga OIA Warszawa ze sternikiem Tomaszem Uchimiakiem.

     Natomiast w biegu długim najlepsza okazała się załoga OIA Pomorsko-Kujawska ze sternikiem Bernardem Witkowskim drugie miejsce załoga OIA w Olsztynie ze sternikiem Januszem Łazarczykiem a trzecie miejsce załoga OIA Białystok ze sternikiem Adamem Fiłonowiczem .

     W śród firm farmaceutycznych najlepsza okazała się załoga NEUCA S.A.

     Nad całością regat czuwała komisja regatowa w składzie : Grzegorz Kubicki sędzia regat i ze strony organizatora OIA Olsztyn oraz KZ Aptekarz Roman Grzechnik .

     Regaty zostały zakończone galą rozdania nagród i pucharów a następnie uroczystą kolacją gilową połączoną z występem zespołu szantowego .

     Oprócz Pucharów za I II i III miejsca w trzech kategoriach wszystkim załogom zostały wręczone pamiątkowe dyplomy oraz nagrody specjalne.

  1. Statuetka najmłodszego uczestnika regat – Mateusz Połatyński lat 9.
  2. Nagroda Fair Play – OIA Olsztyn – Joanna Naruszewicz.
  3. Statuetka dla najlepszego sternika – Artur Czapski zwycięzca całości regat.
  4. Statuetkę dla najlepszej sterniczki – Joanna Naruszewicz OIA Olsztyn.
  5. Statuetkę najlepszego nawigatora – Bernard Witkowski zwycięzca biegu długiego.
  6. Specjalny dyplom dla najbardziej farmaceutycznej załogi na regatach – OIA w Kaliszu.

     Rozpatrzono jeden protest złożony ustnie. Po rozpatrzeniu i rozmowie z każdą ze stron protest uznano. Nie wpłynął na wyniki regat.

Pełne wyniki w załącznikach.

  1. Załącznik nr 1
  2. Załącznik nr 2

Komandor Regat Roman Jan Grzechnik

 

Trasa regat

Dystans: 5.07 km
Czas: 1:29:45
Średnia prędkość: 3.4 km/h
Wzrost wysokości: 11 m

trasa regat 2019

PARTNERZY

SPONSORZY

X

Strona korzysta z plikow cookies w celu realizacji uslug i zgodnie z Polityka plikow Cookies. Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu w Twojej przegladarce.