Aktualności

Regaty na medal/

2016-05-18

IV Żeglarskie Mistrzostwa Polski Farmaceutów, które odbywały się od 3 do 6 września 2015 roku na jeziorze Niegocin zapisały się rekordową liczbą uczestniczących w regatach załóg. Organizatorzy (Okręgowa Izba Aptekarska w Olsztynie) zakładali, że w regatach weźmie udział 20 załóg, gdy tymczasem do rywalizacji o żeglarskie trofea zgłosiły się 22 załogi reprezentujące 8 okręgowych izb aptekarskich. Regaty odbywały się w dwóch kategoriach farmaceutycznych i firmowych.

Nad przebiegiem regat czuwała komisja regatowa w składzie: Jan Kurowicki, sędzia regat (AZS Wilkasy) oraz Marek Jędrzejczak, jako przedstawiciel Naczelnej Rady Aptekarskiej i Roman Grzechnik, jako komandor regat i przedstawiciel organizatora.

Całość regat składała się z sześciu krótkich wyścigów zgodnie z rozstawionymi bojkami przez komisję regatową po tzw. podwójnym śledziu oraz jednego biegu długiego wokół wysp na jeziorze Niegocin. W piątek Regaty wystartowały od biegu długiego o godz. 12. Wiatr był dobry 2-3 w skali Beauforta, co pozwoliło rozegrać dwa okrążenia wokół wysp. Pierwszą część regat zakończono ok. godz. 17. Drugi dzień regat podzielony był na dwie części. Rano po śniadaniu odbyły się trzy biegi wokół rozstawionych boi na jeziorze Niegocin. Trzeba przyznać, że faworyt regat zmieniał się z biegu na bieg i przetasowania w klasyfikacji były po każdym wyścigu. Po południu zostały dograne jeszcze trzy krótkie wyścigi i część sportowa regat dobiegła końca.

Regaty wygrała załoga Okręgowej Izby Aptekarskiej w Białymstoku, która otrzymała Puchar Prezesa Naczelnej Rady Aptekarskiej. Drugie miejsce w regatach zajęła załoga reprezentująca Okręgową Izbę Aptekarską w Krakowie, której sternikiem był Przemysław Szybka, a trzecie miejsce zajęła załoga z Gdańska ze sternikiem Pawłem Chrzanem.

Tytuł najlepszego Skipera regat zdobył Adam Fiłonowicz, sternik jachtu pod banderą izby białostockiej. W specjalnym biegu długim zwyciężyła załoga z Warszawy ze sternikiem Wojciechem Szkopańskim, drugie miejsce zdobyła załoga również z Warszawy ze sternikiem Maćkiem Drogowskim, a trzecie miejsce zdobyła załoga z Warszawy ze sterniczką Pauliną Nejman-Połatyńską.

Nagrodę ufundowaną przez redakcję Aptekarza Polskiego dla najlepszego Nawigatora biegu długiego zdobył sternik Wojtek Szkopański.